Články

Zvíře v rodině

Vychovávání společně se zvířaty má pozitivní vliv na Vaše ratolesti. Zvíře je pro dítě opravdový přítel. Přečtěte si, jaké zásady je třeba respektovat, když jsou pod jednou střechou děti i zvířata.

Dobré zásady

Je-li kočka, pes nebo jiné zvíře zdravé a dobře udržované, může být ve styku s dítětem. Je důležité dodržovat základní zásady hygieny. Nedopusťte, aby pes lízal Vaše dítě na obličeji, zejména ústa. Nezapomeňte, že po každém hraní se psem je třeba dítěti umýt ruce. Dávejte také pozor, aby dítě při zábavě nebylo ve styku s živočišnými výkaly, a pes nebo kočka byla pravidelně čištěná. Pokud se rozhodnete na společnou výchovu dítěte a zvířete, pamatujte na častější praní oblečení Vašeho dítěte. Na oblečení zůstává srst, což může způsobit podráždění citlivé pokožky. Na praní používejte prací prášky pro děti, jinak riskujete podráždění pokožky. Měli byste vědět, že používání čisticích prostředků, které nejsou určené pro děti může také oslabit bariérovou funkci kůže, která dozrává do 3. roku života. Škodlivé alergeny mohou snadno procházet přes kůži do těla dítěte. Proto pro praní používejte prostředky plně bezpečné pro batole.

To jsou základní pravidla, kterých se je třeba držet. Důležitá je také opatrnost – dokonce je lepší i nenechávat mírného psa s dítětem osamotě.

Máte pochybnosti?

Z kožešinových zvířat jsou nejvíce alergická morčata a kočky, křečci a psi trochu méně. Známa je teorie, která hlásí, že sterilita může vést u dětí k rozvoji alergie. Z tohoto důvodu, někteří věří, že kontakt od raného dětství s domácími zvířaty může imunizovat dítě a snížit riziko vzniku alergií. Bohužel, existuje mnoho faktorů zodpovědných za rozvoj alergie. Proto někteří lékaři jsou toho názoru, že by dítě nemělo mít preventivně kontakt s kožešinovými zvířaty. Ostatní lékaři se zase domnívají, že jedině u prokázané alergie není takový kontakt správný. Zdůrazňují, že výchova se zvířaty má pozitivní psychologický dopad na dítě. Pes, kočka nebo morče jsou dobří společníci na zábavu a styk s nimi učí děti zodpovědnosti a správnosti, stejně jako rozvíjí citlivost a porozumění. Prostě zlepšují náladu.