Články

Způsoby na skvrny

Úspěch v boji se skvrnou závisí na tom: co ji způsobilo, který prostředek používáme k odstranění, jak rychle začneme skvrnu čistit.

Mějte na paměti, že se čerstvá skvrna odstraňuje nejjednodušeji. Když skvrna zaschne, je obtížnější si s ní poradit a někdy je její odstranění také nemožné.

Pokud nemáte po ruce odstraňovač skvrn, níže najdete výběr domácích způsobů, jak se vypořádat s různými typy skvrn:

Bláto

Počkejte, až bláto zaschne, a poté ho zkuste vytřepat a vykartáčovat. Skvrnu potřít metylalkoholem a následně vyprat.

Čokoláda

Namočte oděv v mléce a pak ho vyperte v teplé mýdlové vodě.

Červené ovocné šťávy

Posypejte skvrnu velkým množstvím soli a pevně třete. Odstraňujte špinavou sůl a doplňujte čistou, dokud nebude oděv čistý. Poté oblečení vyperte v prášku Lovela.

Džem

Čerstvé skvrny rychle opláchněte vodou. Staré skvrny namočte v roztoku boraxu a následně vyperte v prášku Lovela.

Fixy

Vyperte oblečení v mýdle nebo glycerinu a pak podruhé v jemném prášku Lovela. Zbývající stopy odstraníte denaturovaným lihem. Po této činnosti oblečení vyperte ještě jednou.

Vejce

Zaschlé skvrny vyperte ve vodě s amoniakem a pak podruhé v jemném prášku Lovela. Čerstvé skvrny ihned opláchněte ve studené vodě.

Kakao

Čerstvé skvrny polijte horkou vodou a pak rychle opláchněte ve studené vodě. Starší skvrny odstraníte teplou vodou s přídavkem glycerinu nebo amoniaku. Pak stačí jen opláchnout oblečení vodou.

Výkaly

Odolné skvrny vysušte a seškrábejte. Namočte špinavé oblečení na půl hodiny v roztoku boraxu. Poté vyperte v prášku Lovela.

Krev

Vyperte špinavé oblečení ve vodě zamrzlé kostkami ledu nebo studené vodě se solí. Pokud po této operaci na oblečení zůstanou žluté skvrny, snadno je odstraníte okysličenou vodou.

Zmrzlina

Skvrnu od zmrzliny namočte alkoholem, poté opláchněte vlažnou vodou.

Mléko

Opláchněte studenou vodou a namočte oblečení v pracím prášku pro dětské oblečení Lovela.

Moč

Posypejte špínu silnou vrstvou soli, poté opláchněte studenou vodou.

Ovoce

Čerstvé skvrny zalijte vařící vodou nebo namočte v teplém podmáslí a pak vyperte. Skvrny na bavlněném oblečení lze vytáhnout kyselým mlékem, které by se mělo natřít na skvrnu a nechat několik hodin, potom vyperte v prášku Lovela.

Čerstvá tráva

Skvrny od trávy se nesmí mýt vodou. Odstraníte je pomocí 70-procentního alkoholu nebo zředěného amoniaku. Poté opláchněte oblečení ledovou vodu a důkladně vyperte.

Zvratky

Skvrnu vysušte a seškrábejte. Pak namočte ve vodě s jedlou sodou a utřete houbičkou namočenou v roztoku boraxu. Pak oblečení důkladně vyperte.