Články

Vliv diety na pokožku

Dieta je důležitým prvkem při udržování pokožky v dobrém stavu. Naučte se jak správně krmit dítě a podporovat rozvoj jeho kůže v prvních letech života.

Různorodé jídla

Zdravá strava dodává tělu dostatečnou dávkou energie a všechny základní živiny. Správné kožní funkce regulují vitamíny skupiny B (B2, B3, B6), vitamíny C, A a E. Pokožka potřebuje také zinek, měď, omega-3 a koenzym Q. Můžete je poskytnout dítěti společně s jídlem a postarat se o různorodost jídel, které zavírají kromě mléka a jeho výrobků také i zeleninu, ovoce, obiloviny, maso, ryby, vejce a zdravé tuky. To je důležité, protože nedostatek prvků a vitamínů je zodpovědný za všechny druhy zánětů kůže a abnormální proces keratózy pokožky.

Nejlepší ochrana

Je dobré, když se staráte o pokožku dítěte prostřednictvím správně vyvážené stravy. Pokud si všimnete kožních příznaků u Vašeho dítěte, které mohou naznačovat alergii, pamatujte, že to není vždy reakce na jídlo. Někdy mají rodiče u dítěte podezření na potravinovou alergii, a ukáže se, že kožní změny jsou reakcí na nesprávný prací prášek. Nezapomeňte, že POKOŽKA DÍTĚTE se vyvíjí do 3. roku života. V té době potřebuje také odpovídající ochranu proti škodlivým faktorům, které mohou snadno proniknout přes kůži do těla dítěte. Pro malého prcka má význam také to, v čem je jeho oblečení vyprané – nezralá pleť potřebuje správnou vnější ochranu. Stopy chutných obědů a zákusků odstraňte z oblečení speciálními prostředky, jejichž receptura byla vytvořena pro děti. Na trhu je k dispozici hypoalergenní odstraňovač skvrn, klinicky testovaný a bezpečný i pro citlivou, ne úplně vyvinutou pokožku. Takto nemusíte volit mezi bojem proti skvrnám a zdravím Vašeho dítěte.

Dobré zásady

Rozšíření stravy je důležitý moment ve vývoji dítěte. Je důležité, aby jste nové potraviny přidávali postupně, počínaje několika lžicemi denně a pečlivě sledovali reakce těla dítěte na novinku. Pokud se ukáže, že jedna ze složek dráždí Vaše dítě, lékař doporučí odstranit tuto složku z jídelníčku, a zároveň ji nahradí jinou přísadou, aby se zabránilo nedostatku. Silné alergeny jsou: mléko a mléčné výrobky, vejce, ryby, arašídy a lískové ořechy, sója, čokoláda, citrusové plody a jahody.

Při přípravě jídel pro Vaše dítě se vyhněte výrobkům, které obsahují chemické konzervační látky, umělé příchutě a barviva – také často způsobují alergie, projevující se jako kožní reakce.Jídla 2-3 let staré je třeba odměňovat – v tomto věku se dítě učí přijímat různá jídla a nové chutě. Je to také období vývoje zdravých stravovacích návyků.