Články

Ušní infekce

Ušní infekce může nastat u dětí v každém věku, a to i v prvních měsících života. Nejčastější příčinou vedoucí k zánětu je zánět středního ucha (Otitis media), což je prostor mezi ušním bubínkem a vnitřním uchem. Děti jsou na zánět ucha citlivější než dospělí, protože v dětském uchu je Eustachova trubice (spojující ucho a krk) kratší a ploše uložená. Tímto způsobem se infekce rychleji šíři směrem od hrdla nebo nosu do vnitřního ucha.

Jak dojde k infekci?

Rýma může v průběhu nachlazení nebo bolesti v krku vést k otoku vedení mezi uchem a hrdlem. Dojde k ucpání traktu, což způsobuje stagnaci tekutiny ve středním uchu. Taková „stojící” tekutina je vynikajícím prostředím pro bakterie a viry, které způsobují horečku, otok a bolest.

Příznaky a průběh zánětu ucha

Ušní infekce obvykle začíná po 3-4 dnech od počátku rýmy nebo bolesti v krku. Dítě pláče nebo si chytá ucho. Ucho je často červené a jeho dotek způsobuje dítěti bolest. Jediným viditelným příznakem je pouze horečka a malátnost dítěte, kterou nejde zmírnit. Batole často nechce sát, bolest dítě probouzí ze spánku.

Jak si poradit?

Zmírnit bolest a snížit horečku.

Bolest ucha zmírníme tak, když dáme dítěti pravidelný lék proti bolesti na bázi ibuprofenu nebo paracetamolu. Tyto léky také sníží horečku a ibuprofen má dodatečné protizánětlivé účinky. Když má dítě horečku, musíte mu dávat větší množství tekutin.

Držet dítě v teple

Jednou z metod pro zmírnění bolesti ucha je přiložení teplého a suchého zábalu k uchu. Dítě můžete také položit na bok na teplou ohřívací láhev. Před přiložením ohřívací láhve k uchu se musíme samozřejmě ujistit, zda není příliš horká. Je dobré zabalit termofor do bavlněného ručníku. Dítě může na boku být 1-2 hodiny nebo spát na teplé ohřívací láhvi celou noc.

Nepoužívejte žádné kapky

V případě zánětu ucha by rodiče neměli nic provádět bez konzultaci s lékařem. Dítě s podezřením na ušní infekce by mělo být vyšetřeno dětským lékařem, který rozhodne, zda je nutné nasadit antibiotika. Neléčený zánět ucha nebo příliš krátká léčba může vést k poškození sluchu.