Články

Stezka z kapesníků – aneb několik slov o uklízení

Od okamžiku, kdy se batole začne plazit po čtyřech, je nemožné ho nechat bez hlídání. Všeho se dotýká, a co najde na koberci, vezme do pusy. Důležité, pravidelný úklid je v tomto okamžiku pro rodiče na prvním místě.

Důležité pravidla

Nejlepší povrch pro chození po čtyřech je čistá podlaha nebo koberec. Batole se denně po něm pohybuje, takže ho pravidelně vysávejte a zem důkladně myjte teplou vodou. Zkontrolujte, zda nejsou na podlaze malé předměty, jako jsou mince, korálky, kancelářské sponky – batole je může spolknout a ohrožuje to jeho zdraví. Nezapomeňte o pravidelném čištění prachu a nečistot z povrchu dostupného dítěti. Batole se jich dotýká rukama, které později strká do úst. Postarejte se o pohodlné oblečení pro batole – lepší bude overal a volné šortky než spací pytel; užitečné budou také protiskluzové ponožky. Nenechávejte čistící prostředky v dosahu batolete. Důkladně zamykejte skříně, ve kterých je skrýváte, a pokud možno i dveře do koupelny. Dávejte pozor, které přípravky používáte pro každodenní úklid – silné chemické látky jsou škodlivé pro dítě, a to zejména, že batole „vysbírá” celé domácí prostředí. A složení čistících prostředků je pro organismus dítěte nebezpečné.

Co může pomoct?

Pro každodenní čištění používejte jemné prostředky, které si poradí se špínou, ale zároveň jsou bezpečné pro citlivý organismus dítěte a jeho kůži, např. vlhčené ubrousky pro čištění povrchů Lovela. Jedná se o produkt, který byl vyvinut speciálně pro děti a jejich potřeby. Ideálně se hodí pro čištění zařízení, s nimiž je dítě v denním kontaktu – jako je například krmící židlička, přebalovací pult nebo stolek, o který se batole snaží postavit na vlastní nohy. Je třeba připomenout, že všechny povrchy a zařízení, se kterými se dítě potkává, když poznává svět, také vyžadují zvláštní péči při čištění. Hodně štěstí!