Články

Spaní s dítětem v jedné posteli

Vážený rodiči, přijde takový čas, že bez ohledu na Vaše touhy, přesvědčení a potřeby se od Vás dítě vzdálí Už Vám nebude chtít dát na dobrý den, nebudete chtít se mazlit, a na myšlenku spát ve stejné posteli s rodiči bude říkat „fuuuuuj. To dělají jenom prckové“. Vaše dítě se od Vás posune, ať se vám to líbí – nebo ne, jestli ho rozmazlíte – nebo budete držet pevnou rukou. Prostě se to stane, z mnoha důvodů, ale především proto, že je to přirozená fáze vývoje a osamostatnění. Proto pokud nechcete spát se svým dítětem v jedné posteli, nemotivuje ho tím, že je to „pro dobro dítěte“ a tím, „aby se ho nerozmazlovalo“, ale vlastním dobrem a jeho vlastní volbou. Máte na to právo 🙂 Máte právo nechtít spát s dítětem v jedné posteli a to má některé opravdu závažné důvody pro takové rozhodnutí:

Syndrom náhlého úmrtí kojenců

SIDS rozsévá hrůzu mezi rodiči většiny dětí, které ještě nemají rok. Lékaři a vědci nesouhlasí o příčinách tohoto jevu, ale říká se, že riziko syndrom náhlého úmrtí kojenců je vyšší v případě, že dítě spí mezi polštáři a ložním prádlem, do kterého se může zabalit a udusit. Mimo jiné to je důvod, proč se mnozí rodiče bojí spát se svým dítětem – aby se neudusilo v naších polštářích nebo přikrývkách.

SYNDROM ODSTAVENÍ OD PRSU

Mnoho mladých otců zažívá deprese v důsledku náhlého, rychlého odstavení od prsu ženy, jakmile se narodí dítě. To je důvod, proč se mnoho párů rozhodné spát odděleně od dítěte, aby „postelní“ sféra zůstala ve vlastnictví páru – a ne dítěte. A aby se mohl mladý otec s partnerkou v noci volně mazlit.

NECHCI, BOJÍM SE, NEPOHODLNĚ, BOJÍM SE

takže všechny důvody, které nejsou racionální, ale způsobí, že matka prostě nechce spát se svým dítětem. Pozor: to neznamená, že to dítě nemiluje. Prostě s ním nechce spát. A má na to právo. Ale mě to nic neříká. Vybrala jsem si spánek s mým dítětem. A nelituji toho, protože:

NEBOJÍM SE SYNDROMU NÁHLÉHO ÚMRTÍ

Vážně. Prostě se nebojím. Existuje spousta dalších hrozeb v životě mého dítěte, které mě trápí, ale pokud by mělo umřít náhle, bez příčiny, zcela zdravé, dobře, to nemůžu předpovědět. To bych mu také mohla nakázat, aby šel do školky v helmě a nikdy se neučil plavat, protože smrt číhá za každým rohem. Rozhodla jsem se nebát SIDS. A kromě toho, když spím s prckem, tak po celou dobu, a to i během hlubokého spánku, moje instinktivní smysly ho cítí u sebe a vím, že bych ho nemohla nikdy stlačit.

UŠETŘÍM TAK 45 MINUT SPÁNKU

Studie ukázaly, že právě tolik spánku může ušetřit kojící žena, pokud bude spát se svým dítětem. Protože kdybychom spali odděleně, musela bych ho několikrát v noci probudit na krmení, protože pláče, někam s ním sednout, krmit ho (ne usnout!), pak odložit (bez probuzení!) a opět jít spát. A když spíme spolu, dám mu prso pokaždé, když je hladové a… usnu 🙂

RÁDA CÍTÍM BLÍZKOST MÉHO DÍTĚTE

Máme to rádi. Já i Sebastian. Prostě se rádi mazlíme s prckem, posloucháme jeho klidné dýchání, to sladké chrápání. Rádi se díváme, jak saje neviditelné prso. Vychutnáváme si s ním každý den, dokud je roztomilý a malý, protože víme, že brzy bude teenager bez srdce a my se budeme nenávidět, protože mu dovolíme udělat akci pro 30 osob v našem domě. A teď s námi spí takový malý slaďoch a ráno se probudí šťastný mezi rodiči. To je pro nás prostě super cool. 🙂 A sex jde dělat i někdy jindy, než v noci. A nejen v posteli. No. 🙂

Autor: Segritta