Články

Jak se připravit na porod?

Obecně platí, že na každou významnou událost v životě je třeba se připravit. Narození dítěte je nepochybně výjimečný okamžik. Využijte čas těhotenství nejen pro sbalení výbavičky pro novorozence, ale i na přípravu na porod – a to jak fyzicky, tak psychicky.

Jak se připravit na porod?

1. Získejte vědomosti o porodu

Znalosti dávají sílu. Stojí za to znát fyziologii porodu, jeho jednotlivé fáze a faktory, které ovlivňují jeho průběh. Pochopení tohoto procesu pomůže při vytváření nejlepších rozhodnutí pro sebe a své dítě. Znalost pozic při rození, metody úlevy od bolesti, stejně jako měření se s mnoha mýty kolem porodů Vám pomůže to zvládnout. Chcete-li získat spolehlivé znalosti, můžete se přihlásit do školy rození, účastnit se bezplatných vzdělávacích setkání s porodní asistentkou a používat literaturu.

2. Poznejte svá práva

Četli jste již standard perinatální péče? V něm najdete informace o všech záležitostech, které se týkají žen v průběhu těhotenství, při porodu a po porodu. Je dobré znát svá práva a žádat respekt k tomu, co je pro nás důležité.

3. Vytvořte si porodní plán

Neberte ho jako tuhý scénář, ale dokument, ve kterém můžete určit Vaše očekávání týkající se perinatální péče. Vytvořte ho společně s osobou vedoucí těhotenství a/nebo porodní asistentkou.

4. Vyberte si porodní asistentku

Každá těhotná žena má nárok na bezplatné vzdělávací setkání s porodní asistentkou, které se koná od 21. týdne těhotenství jednou týdně, a od 32. – dvakrát. Pro účast stačí podat deklaraci a vybrat si porodní asistentku. Stejná porodní asistentka se může postarat o Vás a dítě hned po porodu.

5. Navštivte nemocnici

Domluvte si schůzku a navštivte nemocnici, ve které plánujete rodit. Můžete vidět sál, promluvit si se zaměstnanci, klást otázky, které vás trápí. Příležitost poznat dané místo způsobí, že pro Vás nebude naprosto cizí, což má na porod také vliv.

6. Hlídejte si termíny prohlídek

Kontrolujte zdravotní stav a proveďte nezbytná vyšetření osobou, která vede těhotenství. Navštivte také zubaře!

7. Jezte zdravě a s hlavou

Vyvarujte se používání vysoce zpracovaných produktů s vysokým množstvím cukru a trans-tuků. Zapomeňte na alkohol. Jezte zdravě, aby jste zajistili sobě a svému dítěti všechny potřebné složky. Nezapomeňte, že jíte za dva, ale ne pro dva – dva krát líp, ne dvakrát víc!

8. Postarejte se o fyzickou aktivitu

Dokonce i mírná aktivita zlepšuje kondici, krevní oběh, dodává tělu kyslík. Procházky, jóga, plavání účinně zlepší rozpoložení. Pamatujte také o Kegelových cvičeních, které připravují pánevní svaly na porod. Nezapomeňte na relaxaci a dýchání, které jsou při porodu také důležité.

9. Sbalte se

Nenechávejte balení tašky do nemocnice na poslední chvíli. Pro Váš klid to udělejte dříve, již kolem 34. týdne těhotenství. Před tím ještě vyperte věci v oblíbeném pracím prostředku.

10. Věřte si

Vyhledávejte pozitivní porodní příběhy lidí, které Vás podpoří a pomůžou rozptýlit pochybnosti. Pokud se bojíte, promluvte si o tom s někým. Přemýšlejte také o tom, kdo Vám bude během porodu přidávat odvahu (partner, dula, nebo možná sestra?). Uvěřte, že můžete rodit sama. Tělo ženy ví, jak rodit.