Články

Praní a kožní onemocnění

Správné praní dětského oblečení je důležitým prvkem řádné péče. Dětská pokožka nepředstavuje dobrou bariéru pro chemické látky, s nimiž přichází do styku – dokonce i přes oděv, ložní povlečení nebo deky. Odpovídáme na otázky, které často trápí mladé matky.

Myslíte si, že praní nového oblečení a lůžkoviny je vždy nutné?

Ano. Před tím, než vstoupí do našich rukou, přejde dlouhou cestu, během které se na něm usazují různé nečistoty. Proto je důležité, aby všechno nové oblečení a věci, které budou mít přímý kontakt s dítětem, byly před použitím vyprané ve speciálních prostředcích pro děti.

Je třeba prát ložní prádlo rodičů v pracím prášku pro dětské oblečení?

Ano, vyplatí se prát v pracích prostředcích pro děti všechny věcí, které mohou přijít do styku s dětskou pokožku – takže lůžkovina rodičů nebo deka pro hraní na podlaze. Kůže dítěte ještě není zralá a nevytváří vhodnou ochrannou bariéru pro silné látky obsažené ve standardních produktech.

Kdy vyprat oblečení koupené pro novorozence?

Nejsou stanovena žádná pravidla o tom, ve kterém okamžiku je třeba vyprat oblečení před narozením Vašeho dítěte. Hlavně je důležité, aby bylo oblečení vyprané. Pokud máte v plánu vyprat mnohem dříve, dobrým řešením by bylo ukládání oblečení ve vakuovém sáčku. Pak nebude vystavené prachu a jiným vnějším faktorům. Před prvním obléknutím nezapomeňte na vyžehlení, které ničí choroboplodné zárodky a způsobuje, že je oděv sterilně čistý.

Potřebuje použité oblečení koupené pro dítě speciální vyprání?

Pokud je Vaše dítě mladší 3 let, je nejdůležitější to, aby bylo oblečení vyprané ve speciálních prostředcích pro děti. Teplota praní by měla být v souladu s tou uvedenou na štítcích. Pokud nějaké oblečení má odřezané štítky, pamatujte, že většina bakterií umře při teplotě 60°C, takže bez ohledu na to, kde bylo oblečení zakoupené, není potřeba ho “vyvařit”. Vyprané oblečení je třeba vyžehlit – pak bude sterilně čisté.

Do kdy žehlit oblečení?

Stojí za připomenutí i žehlení oděvu a zejména před jeho prvním obléknutím. Je žádoucí, protože ničí bakterie a způsobí, že je oblečení sterilně čisté. V případě oblečení, které přiléhá přímo ke kůži, se žehlení doporučuje do 3. měsíce života dítěte. Dobré je vědět, že vyžehlené prádlo je také příjemnější na dotek, což je důležité v případě dětí s citlivou pokožkou.

Jak funguje speciální program v pračkách pro praní dětského oblečení?

Některé pračky mají speciální program pro praní dětského oblečení. Jeho předností je výchozí nastavení pro delší praní při vyšší teplotě a další máchání, což může být užitečné v případě děti a osob s pokožkou se sklonem k alergiím. Pamatujte, že v případě citlivé pokožky je nejdůležitější volba vhodných pracích prostředků. Produkty určené pro dospělé můžou obsahovat dráždivé chemické přísady a vonné látky, alergeny a další látky škodlivé pro citlivou dětskou pokožku. Z tohoto důvodu, a to zejména během prvních 3 let života, kdy ještě kůže není úplně vytvarovaná, se vyplatí používat vyzkoušené a bezpečné hypoalergenní produkty.