Poradenství odborníka

Často kladené dotazy

Citlivá a jemná POKOŽKA DÍTĚTE je obzvláště náchylná k podráždění. Detergenty obsažené v běžných pracích prášcích mohou být škodlivé, proto v prvním roce života používejte pouze prostředky určené pro děti, např. prací prášky nebo mléka Lovela. Doporučuje se, aby novorozenecké a kojenecké oblečení spíše oddělovalo od oblečení ostatních členů rodiny, s výjimkou triček a podprsenek maminek. Ve 2-3 letech dítěte, když se mu posílí jeho odolnost, můžete jeho oblečení vyprat společně s věcmi ostatních členů domácnosti. Přesto se doporučuje používat prací prášek pro děti, zvláště když má dítě citlivou pokožku. Produkty Lovela jsou hypoalergenní, a proto můžou být použity u alergiků všech věkových kategorií.

Oblečení novorozenců, kojenců a malých dětí, na základě zvláštních požadavků jejich kůže je třeba prát ve speciálně navržených mlékách nebo pracích prášcích, např. Lovela. Tyto výrobky neobsahují fosfáty a kyselinu boritou, stejně jako enzymy a optické zjasňovače a chemické látky, zatímco množství pracího prostředku a aromatických látek bylo omezené na minimum v souladu s požadavky Institutu matky a dítěte. To vše, aby byl prášek nebo prostředek hypoalergenní, to znamená, aby nedráždil a nebyl alergenní. Lovela má bezpochyby všechny tyto výhody, a je také jedním z nejčastěji používaných produktů mladými maminkami. Ale stává se, že nejvíce hypoalergenní produkt je alergenní. Mluvíme pak o individuální náchylnosti. Často není prášek sám o sobě vinen za podráždění kůže, ale nesprávné praní (nedostatečný oplach nebo příliš mnoho přidaného pracího prostředku), díky němuž můžou zbývající zbytky prášku na oblečení dráždit kůži dítěte. Takže prací prostředky používejte vždy v souladu s pokyny výrobce.

Základ léčby pokožky s lupenkou je její správná péče spojená s používáním hydratačních a mastných prostředků, a také vyhýbání se faktorům, které zhoršují příznaky nemoci. Vhodně vybrané výrobky pro péči o dítě určitě nenahradí léčbu, ale pomáhají ke zmírnění příznaků nemoci a zlepšení kvality života. V případě pacientů s lupenkou musí kosmetické i čistící prostředky splňovat velmi přísná kritéria. Musí to být přípravky, které nezpůsobují žádná podráždění, hypoalergenní, s menším množstvím detergentů, bez aromatických látek a optických zjasňovačů a chemikálií. Tato kritéria nepochybně splňuje Lovela, takže praní oblečení pro osoby s lupenkou v produktech Lovela může snížit podráždění kůže dítěte, a tudíž pomoct v péči o citlivou pokožku.

Příčiny kožních změn u dětí se mohou lišit, od chyb v péči přes alergie k infekcím. Pokožka dítěte je velmi citlivá, stačí špatná kosmetika a detergenty, a může vzniknout podráždění jako vyrážky nebo červené skvrny kolem míst, kde je plenka. Pokud má dítě tendenci k podrážděním a výsledným kožním změnám, je třeba se především starat o řádnou hygienu.

 • Myjte dítě jemnou hypoalergenní kosmetikou, ideálně určenou pro děti, s nejjednodušším složením, bez aromatických přísad a barviv.
 • Důkladně vysušujte kůži dítěte.
 • Podráždění kůže se zhoršují při příliš dlouhé koupeli a teplé vodě.
 • Oblékejte díte do prodyšného oblečení a bavlněného spodního prádla.
 • Perte dětské oblečení v jemných pracích prášcích a prostředcích určených pro děti, např. Lovela. Produkty Lovela jsou hypoalergenní, což znamená, že nezpůsobují podráždění, mají certifikát IMiDs, takže byly pečlivě testovány tak, aby splňovaly očekávání i těch nejnáročnějších kůží.
 • V případě zarudnutí lze použít masti, které obsahují alantoin, panthenol nebo oxid zinečnatý.
 • Vyhněte se přebytku kosmetiky. Jestli v místech zarudnutí dochází ke vzniku purpurově červených boulí a prosakovacích rán, mohlo by to znamenat, že došlo k bakteriální nebo plísňové infekci – pak je nejlepší jít k lékaři, který navrhne vhodnou léčbu. Když se do 3 dnů nic nezlepší, je třeba se zase poradit se svým lékařem.

Plenková dermatitida se nejčastěji vyskytuje:

 • v průběhu antibiotické léčby,
 • v průběhu infekcí močových cest,
 • u alergiků

V takových situacích může pouze lékař doporučit vhodné léčivé přípravky.

Dětská kůže je velmi jemná a vyžaduje čádnou péči. Svědění kůže je obvykle výsledkem jejího podráždění. Pro koupel používejte kosmetiku určenou pro malé děti a nepřehánějte její počet. Je dobré používat kosmetiku „jedné řady” a s nejjednodušším složením, aby v případě problémů bylo snazší určit příčinu podráždění pokožky. Nezapomeňte, že pro děti je nejlepší oblečení vyrobené ze 100% bavlny, nejlépe v jasných barvách. Umělé látky způsobují, že se děti více potí, což může způsobovat svědění citlivé pokožky. Podobný účinek může způsobit nadměrné přehřátí dítěte. Je lepší zvolit světlé barvy oblečení, protože tmavé barvy můžou způsobit podráždění. Svědění může být způsobeno látkami, které jsou obsažené v pracích prostředcích. Tradiční prací prostředky pro dospělé obsahují, mimo jiné, optické zjasňovače, které zůstávají v tkanině a mohou dráždit pokožku. Proto byste měli používat speciální prací prostředky pro děti, jejichž složení je upraveno pro citlivou pokožku batolete. Nejlepší je vybírat prostředky s kladným hodnocením institutu, např. Institutu matky a dítěte, např. prací prostředky Lovela. Při nákupu změkčovadel vybírejte pouze ty, určené pro dětské oblečení, ve kterých je množství aromatických složek snížené, aby se minimalizovala možnost podráždění kůže. Doporučuje se, aby bylo oblečení batolat prané ve speciálních prášcích pro děti do 3 let. Jsou rovněž děti se specifickými požadavky na kůži, u kterých může být tato doba delší. Pokud v případě zavedení výše uvedených doporučení svědění přetrvá, je třeba jít s dítětem k lékaři, protože ne vždy to je příznak pouze podráždění kůže, ale může to být příznak také jiných onemocnění např. onemocnění jater.

Pro praní oblečení a ložního prádla dítěte je třeba používat speciální prací prášky a prostředky s menším množstvím detergentů, např. Lovela. Tyto prostředky jsou hypoalergenní, což znamená, že neobsahují látky, které mohou dráždit citlivou dětskou pokožku. Dostupné produkty pro děti by měly mít na etiketě kladné hodnocení Institutu matky a dítěte nebo Dětského zdravotního centra. V prostředcích určených pro děti by se mělo prát oblečení batolat v prvním roce života, a ve zvláštních případech, kdy se u blízkých příbuzných nebo dětí objevují alergické reakce, a to až do 3 let.

Často se stává, že novorozenci a kojenci tráví hodně času v posteli rodičů. Takže jejich kůže je v kontaktu s lůžkovinou nebo pyžamem rodičů. Aby se zabránilo podráždění citlivé dětské pokožky, vyplatí se prát vlastní povlečení, kojící podprsenky a noční košile maminky v pracích prostředcích pro děti, např. Lovela. Používejte pouze takové produkty, které mají kladné hodnocení Institutu matky a dítěte, které mají jedinečné složení přizpůsobené potřebám dětské pokožky. Obyčejné prací prášky obsahují vyšší množství čistících prostředků, bělidel a aromatických látek, které mohou podráždit dětskou pokožku, takže se jim vyhýbejte při praní oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou malého batolete.

Dětská pokožka je mimořádně citlivá a vyžaduje zvláštní zacházení. Zvláštní pozornost vyžadují místa, které jsou ve styku s plenkou, protože zůstávají v kontaktu s močí a výkaly, které je vystavují podráždění. Nesprávná péče o zadek může vést k opruzeninám, které jsou velmi bolestivé a poměrně obtížně léčitelné. Proto podle zásady, že prevence je lepší než léčba, dodržujte několik pravidel:

 • Bez ohledu na to, zda používáte pleny na více nebo jedno použití, je měňte často, a v případě plenek pro opakované použití je vyměňte po každém močení.
 • Pro praní dětského oblečení, zejména plenek, používejte produkty pro děti, např. Lovela, jejichž složení bylo vyvinuto pro citlivou pokožku. Tím se zabrání podráždění a zmírní jeho výskyt.
 • Pokud používáte jednorázové plenky, vybírejte ty s funkcí „air” a nezapínejte je příliš pevně, aby byl zajištěn přístup vzduchu.
 • Pokaždé, když měníte plenky, umyjte zadek vlhčenými ubrousky, vatou nebo mýdlovou vodu, poté dobře vysušte.
 • Nechte své dítě před nasazením plenky trochu ležet s holým zadkem, kůže vyžaduje ventilaci.
 • Při každé výměně plenek namažte zadek batolete krémem nebo ochrannou olejovou mastí.
 • Pokud se objeví opruzeniny, naneste léčivou mast s lanolinem nebo zinkem. Když to nepomáhá a zarudnutí kůže se zvyšuje a objevuje se i folikulární ekzém a výpotky, je nutné zajít za pediatrem, pravděpodobně proto, že došlo k superinfekci.

Při přípravě výbavičky pro novorozence, je třeba vyprat oblečení a také svrchní oděvy, ložní prádlo a pčikrývky. Všechny tyto věci budou mít kontakt s dítětem, a před tím, než byly koupené, měly za sebou dlouhou cestu procházející mnoha rukama – linkových pracovníků, dodavatelů, zákazníků v obchodě. Nevíme, kde a jak bylo uložené ve skladech. Takže z bezpečnostních důvodu vypereme celý šatník a pamatujeme na vyprání ve výrobcích určených pro děti od prvních dnů života, např. Lovela. Jenom ony splňují specifické potřeby pro citlivou pokožku.

 • Veškeré oblečení koupené pro dítě musí být vyprané a vyžehlené.
 • Perte v pracích prostředcích pro děti, které mají kladné hodnocení Institutu matky a dítěte, např. Lovela.
 • Dávejte pozor, aby bylo prádlo dobře opláchnuté, nejlépe dvakrát.
 • Zpočátku nepoužívejte aviváž, která se přidává k poslednímu máchání a bohužel zůstává v tkanině, takže může dráždit pokožku.
 • Kontrolujte teplotu praní uvedenou na štítku, aby se oblečení nezničilo.
 • Většina bakterií umře již při teplotě 60°C, takže není potřeba fusaky „vyvařovat”.
 • Oblečení je potřeba vyprat.
Ve spolupráci s

Dr. Lidia Ruszkowska

Lékař, specialista v dermatologii

Dr.Lidia_1