Články

Pokožka dítěte a slunce

V horkém počasí se pokožka intenzivně potí, což může usnadnit pronikání různých látek přes kůži do těla. Naučte se, jak účinně chránit pokožku Vašeho dítěte v létě.

Je to nejlepší roční období. Můžete konečně dle libosti dovádět na čerstvém vzduchu, cachtat se v moři, užívat si slunce a využít rychlou možnost oblečení letních šatů nebo běhat ve svém oblíbeném tričku. Léto je pro děti fajnová zábava. Nicméně, může být neúnosné pro batolata. Vysoké teploty a drsné sluneční záření jsou únavné a je třeba vědět, jak se s nimi vypořádat.

Dítě pod ochranou

Kůže dětí do 3 let je jemnější než kůže dospělých, je náchylnější na úpal a má větší propustnost – a to jak pro UV záření, tak pro jiné škodlivé látky, se kterýma je ve styku, např. prostřednictvím oblečení. Intenzivnější pocení v horkém počasí způsobuje, že pronikání látek přes nezralou pokožku dítěte je ještě jednodušší. Takže chraňte kůži Vašeho dítěte nejen krémem. Můžete se postarat o speciální oblečení na léto, které chrání proti UV záření. Všechny oděvy by se měly prát v jemném prášku, který neobsahuje žádné škodlivé chemikálie a je zcela bezpečný pro dětskou pokožku.

Při hledání chladu

Je lepší se vyhnout procházkám s batoletem, když teplota překročí 30 °C. Nicméně, když 2-3-leté dítě takové počasí snáší, může bezpečně jít ven. Dávejte jenom pozor, aby si hrál ve stínu. Děti by neměly zůstávat na slunci v době mezi 10 a 15 hodinou, takže když budete odpočívat na pláži, bude se Vám hodit velký ochranný deštník. Pamatujte na pokrývku hlavy a aplikaci opalovacích krémů s UV filtry a vysokým faktorem. Dětská kůže je velmi jemná a neposkytuje dostatečnou bariéru proti škodlivým účinkům slunce. Musíte o ni pečlivě pečovat. Ochranné krémy jsou nezbytné, i když není tělo dítěte vystaveno přímému slunci. Během letních zábav by mělo mít dítě neustále po ruce láhev vody – nesprávný příjem tekutin způsobuje únavu a během horka se potřeba na tekutiny zvyšuje.

Pro chlad v bytě je lepší zavřít okna na slunné straně a zatáhnout rolety nebo závěsy. Můžete také zapnout klimatizaci nebo ventilátor, ale je lepší, aby nefoukaly přímo na dítě. Jestli má dítě potíže se spánkem, dávejte pozor na jeho oblečení – mělo by být lehké a vzdušné. Na přikrytí stačí povlak na peřinu. Oblečení a lůžkovinu je třeba vyprat ve speciálních prostředcích pro děti.