Články

Pokožka do 3. roku života

Víte, že pokožka novorozence je citlivá a náchylná na podráždění. Ale věděli jste, že se POKOŽKA DÍTĚTE rozvíjí do 3. roku jeho života, a do této doby nefunguje jako ochranná bariéra organismu?

Během prvních letech života Vaše dítě potřebuje náležitou péči. Jste si vědomi toho – staráte se o zdravou výživu, denní aktivitu a řádnou péči o Vaše dítě. Nicméně, mnoho maminek na praní dětského oblečení pracích prostředcích pro děti, i když pokožka dítěte je pořád v kontaktu s vypranou látkou. Pokožka dítěte není plně vyvinuta až do věku 3. roku života, a proto vyžaduje komplexní ochranu po celou tuto dobu, včetně používání bezpečných pracích prostředků pro praní dětského oblečení.

Kůže dítěte a dospělého – hlavní rozdíly

Kůže dítěte se liší od kůže dospělého. Po dobu prvních 3 let tvoří a zvyšuje svou ochrannou funkci, aby mohla řádně plnit svou funkci jako bariéra pro ochranu vnitřku těla před poškozením, UV zářením a chemikáliím, jakož i umožnit přijímat dotek a podílet se na mnoha jiných životně důležitých procesech. Proto je důležité pochopit, jak funguje vývoj dětské pokožky, aby se zajistila správná péče.

1. Dětská pokožka je 5 krát tenčí!

Všechny struktury, které lze najít v kůži dospělého člověka, lze nalézt také u novorozence. Nicméně u dětí ochranná funkce pokožky nefunguje tak dobře, protože pokožka je až 5 krát tenčí! A proto je více propustná pro nečistoty, teploty a další faktory, s nimiž je ve styku.

2. Buňky jako uvolněné dlaždice

Dospělé kožní buňky jsou uspořádány velmi těsně – jak dlaždice, které k sobě těsně přiléhají. U dětí do 3 let můžeme buňky pokožky přirovnat k látce s volnou vazbou – jsou volně uspořádané, a proto propustnější. To podporuje snadnější pronikání škodlivých látek do krevního oběhu.

3. Cévy v blízkosti pokožky

V případě dětí jsou cévy široké a přiléhají k pokožce. Je zajímavé, že u novorozenců jdou dokonce i vidět. Pouhým okem můžete také vidět, že je mají novorozenci červenější. V pozdější fázi vývoje, ačkoli to nemůžeme vidět, cévy leží stále blíže k pokožce a jsou širší než u dospělých. Vykazují také větší náchylnost na pronikání škodlivých látek přes kůži.

Komplexní ochrana

Žádné příznaky podráždění nebo viditelné alergie nedokazují, že kůže plní svou ochrannou funkci stejně, jako zralá pokožka. Nevidíte to, ale škodlivé látky mohou pronikat přes kůži do těla dítěte. Proto je důležitý výběr jemných čisticích prostředků, které nezanechávají na oblečení látky, které mohou být pro dítě nebezpečné. Praní ve zvláštních pracích prostředcích pro děti a používání vhodných produktů pro péči o dětskou pokožku zaručují plnou ochranu a nevystavují tělo na pronikání do nitra škodlivých látek, alergenů a dráždivých chemických složek.