Články

Kožní onemocnění u dětí

Při onemocněních kůže je vždy poškozena vrstva epidermis. Z tohoto důvodu se doporučuje používat jemné čistící a prací prostředky – také pro dospělé a starší děti.

Jemná pokožka

Pokožka je vnější vrstva kůže, která přijímá podněty a absorbuje různé látky, se kterými kůže přijde do styku a přes kterou pronikají do mikroorganismů a alergenů. Dětská pokožka je náchylná na podráždění. Je velmi citlivá, snadno propustná a měkká – její tloušťka je pouhých 50 mikrometrů! Kůže dospělého člověka může být až 5x silnější. Největší sklon k rozvoji kožních změn, především ekzémů, má kůže u děti do 3. roku života.

Atopický zánět kůže (AZK) – je nejčastější kožní onemocnění u alergických dětí do 3. r.ž. U malých dětí můžou kožní projevy ovlivnit celou kůži. Protože stálou příčinou je svědění, pokožka je dodatečně také poškozena škrábáním, což je příčinou eroze a rán.

Dětská seboroická dermatitida – je velmi častým kožním onemocněním u nemluvňat. Na pokožce hlavy a těla se objeví červené skvrny s šupinatým povrchem. Vznik těchto příznaků je často známkou toho, že má pokožka dítěte špatnou péči.

Podráždění kůže, potničky – může to být způsobeno kosmetikou, výživnými látkami, oblečením nebo špatnými pracími prášky.

Správná ochrana

Dokonce i kůže u zdravého dítěte není odolná vůči škodlivým látkám. Dokud nebude zcela dospělá, musíte o ni pečovat s plnou ochranou. Kožní alergie vyžadují řádnou léčbu, a to každý den – ještě posílit ochranu. Důležitá je volba jemných čistících a pracích prostředků tak, aby látky, které mohou podráždit kůži nepřišly ke styku s tělem při koupání nebo v kontaktu s oblečením.