Články

Fakta a mýty

Téměř každý rodič ví, že pokožka dítěte je jemná a vyžaduje speciální ochranu. Zjistěte si, co to přesně znamená a odmítejte zavádějící mýty.

Kůže dítěte je až do 3 let nezralá – to znamená, že neposkytuje dostatečnou bariéru proti škodlivým látkám, které mohou proniknout hluboko do těla batolete. Spojenci v jeho vývoji jsou zdravá výživa, jakož i příslušné vnějších přípravky – kosmetika a prací prostředky. Proč je praní ve speciálních prostředcích tak důležité? Zkontrolujte, zda to, co víte, je pravda nebo mýtus.

V případě, že má dítě alergii, můžete dát pryč prací prášek pro děti – TO JE MÝTUS

Bohužel žádné příznaky alergií nedokazují, že pokožka dítěte plní svou ochrannou funkci, stejně jako kůže dospělého člověka. Citlivá a jemná pokožka dítěte je velmi náchylná na poškození, detergenty a další látky obsažené v běžných pracích prášcích, které pro ni mohou být škodlivé. Kromě toho, protože kůže dítěte je až 5 krát tenčí než kůže dospělého, mohou škodlivé látky snadno proniknout do těla dítěte. Proto se doporučuje používat jemné prací prostředky pro děti tak dlouho, jak je to možné.

Můžete prát v běžných pracích prostředcích, musíte jen máchat dvakrát – To je MÝTUS

Prací látky obsažené v běžných prášcích se vážou s vláknem a dokonce i po dvojitém máchání zůstávají v látce a jsou ve styku s pokožkou. Proto je důležité používat jemné prací prostředky pro děti.

Dítě by si mělo zvykat na obyčejné detergenty, aby se stalo vůči nim odolné – To je MÝTUS

Dětská pokožka zraje 3 roky, během nichž se vyžaduje použití citlivých prostředků. Není dobrou překážkou pro škodlivé látky, které mohou proniknout do krevního oběhu. Když se do těla dostanou nebezpečné fosfáty, optické zjasňovače, enzymy nebo umělá barviva, tak to nemá nic společného s posílením imunitního systému.

Po 1. roku života dítěte lze prát v běžném pracím prášku. – To je MÝTUS

Mnoho rodičů přestane používat bezpečné prací prostředky pro děti, když dítě ukončí rok. Mezitím se doporučuje, aby se v prostředcích pro děti pralo oblečení a ložní prádlo po dobu 3 let od narození dítěte, protože do té doby pokožka dítěte není zcela zralá.

Prací prášek pro děti neobsahují škodlivé látky pro dítě – To je PRAVDA

Ve speciálních prostředcích, které se doporučují pro praní dětského oblečení se nepoužívají optické zjasňovače, enzymy, syntetická barviva a další látky, které jsou obsažené v běžných prášcích a můžou způsobit podráždění pokožky dítěte. Jejich složení bylo vyvinuto takovým způsobem, aby byl zcela bezpečný pro nezralou kůži dítěte.

Veškeré oblečení a ložní prádlo, které přichází do styku s dítětem je třeba prát ve speciálních prostředcích pro mytí dětského oblečení – To je PRAVDA

Kůže dítěte není zcela zralá a není tak silnou ochrannou bariérou, jako kůže dospělého. Proto se doporučuje praní dětského oblečení a ložního prádla v jemných prostředcích pro praní, určených speciálně pro děti. Aby byla zajištěna plná ochrana kůže dítěte, stojí za to také zvážit praní svých věcí v prášku pro dětské oblečení. Když je dítě v náručí nebo leží na posteli, vystavujeme ho ke kontaktu s jiným oděvem a lůžkovinou, takže i na detergenty, které mohou podráždit kůži dítěte.

Časté i dlouhé koupele ničí hydrolipidový plášť, který chrání pokožku dítěte – To je PRAVDA

Tahle informace Vás může zaskočit – novorozeně a nemluvně v prvních měsících života by se nemělo koupat častěji než dvakrát nebo třikrát týdně! Každodenní koupele, stejně jako příliš dlouhé, oslabují tenký hydrolipidový plášť, který chrání pokožku před škodlivými látkami. A když místo jemného osušení pokožky ručníkem, pevně otíráme kůži dítěte, právě tento ochranný plášť ničíme.

Pokožka dítěte se po narození loupe – To je PRAVDA

Kůže má po narození vlastnosti odlupování (zejména na bocích trupu a končetinách). Je to proto, že dítě přichází na svět a mění své prostředí – z vodního na „vzduch”. Odlupování kůže je v tomto případě fyziologický stav, který ustoupí spontánně. Správná pokožka u těchto dětí nepotřebuje další hydrataci nebo olejování. Na jejím povrchu by měla vzniknout přirozená hydrolipidová vrstva.

Tmavá barviva v tkanině, ze kterých je ušity oděv, často způsobují podráždění – To je PRAVDA.

Takže je lepší vybírat oblečení v jasných barvách, a to zejména v případě dětí s citlivou pokožkou. Je také dobré být zvyklý na materiálem, ze kterého je oblečení vyrobené. Zejména v případě AD je důležité, aby bylo dětské oblečení vzdušné a vyrobené z přírodních vláken (nejlépe ze 100% bavlny). Umělé látky způsobují, že se děti více potí a to může způsobit svědění citlivé pokožky.