Články

Dům přátelský k dítěti

Dítě tráví doma spoustu času a není to pořád jenom zábava. Postarejte se, aby to bylo bezpečné a přátelské. Napovíme Vám jak.

Vyhýbání se alergenů

V létě i v zimě se doporučuje časté větrání bytu. Kromě toho ke snížení vystavení na roztoče domácího prachu je vhodné – zejména pro alergiky – odstranit z domu těžké závěsy, přehozy a koberce. Důležité je také časté praní lůžkoviny, nutně v prostředcích pro děti. Kůže dítěte je ve skutečnosti nezralá a snadno skrz ni pronikají škodlivé látky a alergeny. V případě nemluvňat a malých dětí je také dobré, aby v prášcích, které jsou bezpečné pro dětskou pokožku, byly vyprané všechny věci, s nimiž je dítě v kontaktu, také věci jako lůžkovina rodičů nebo povlečení pro hry na podlaze.

Ideální úklid

Pravidelné uklízení a praní pomáhají omezit množství prachu v domě, s nimiž kontakt může vyvolat alergické reakce u dětí. Nicméně, je třeba vědět, jak uklízet, aby byl dům přátelský pro děti. Nedoporučuje se používat silně páchnoucí čističe a osvěžovače vzduchu, a také… vonné rostliny v dětském pokoji – mohou podráždit dýchací cesty batolete. Také nedělejte úklid s vysáváním a klepáním v přítomnosti dítěte. Je pravda, že je to těžké, ale snažte se. Pokud uvažujete o instalaci domácí klimatizace, měli byste pamatovat na pravidelnou údržbu, jinak uvedete své dítě do styku s plísní a houbami.

Minimum opatrnosti

Když začne dítě lézt po čtyřech nebo dělá první kroky, jsou to pro rodiče nádherné okamžiky. Ale od té chvíle budete muset věnovat zvláštní pozornost tomu, že dům, po kterém se batole pohybuje musí být bezpečný. Batole se snaží dosáhnout na vše, co je v jeho dosahu Takže dobře schovejte ostré předměty a také věci, které by dítě mohly udusit. Přemýšlejte nad tím, jestli nestojí za to, dát na chvíli pryč ubrusy – když za něj dítě tahá, může např. shodit šálek horkého čaje. Ostré hrany nábytku lze chránit speciálními destičkami. Na schodech se hodí nainstalovat zábranu a do zásuvek dát záslepky. Když jsou v domě zvířata, pamatujte také o zachování bezpečnosti při kontaktu s dítětem. Vaše dítě by mělo být neustále pod ochranou dospělé osoby.