Články

Kdy začít balit výbavičku do nemocnice?

Odpovědné ženy mají tašku do nemocnice sbalenou dva měsíce před plánovaným termínem porodu. Nezodpovědné, které nic neřeší a jsou líné, to dělají více méně dva dny dříve a poslední věci balí, když mají pravidelné stahy. Jsem, samozřejmě, ve druhé skupině. 🙂

Dobrou zprávou je, že i když na všechno zapomenete, někdo Vám to může přinést do nemocnice. Já jsem svou výbavičku viděla teprve po 12 hodinách po porodu, protože na operačním sále a poté na pooperačním nemůžete mít své vlastní věci. Takže v klidu, to Vám má pouze usnadnit život, ale není to životní nezbytnost.

Jedinou věc, kterou musíte mít určitě na paměti, jsou doklady a dokumenty (občanský průkaz, karta těhotenství a výsledky prohlídek). Nejlepší je mít je vždy s sebou v tašce, bundě nebo obálce. Noste je s sebou v průběhu těhotenství, ať jste kdekoli. Pro všechny případy. V případě předčasného porodu a dalších neplánovaných událostí budou lékaři vědět, jak Vás a Vaše dítě léčit.

CO JE TŘEBA MÍT V TAŠCE DO NEMOCNICI?

DOKUMENTY: občanský průkaz, doklad o pojištění, těhotenská karta, daňové identifikační číslo (Vaše nebo Vašeho zaměstnavatele), všechny prohlídky prováděné v průběhu těhotenství (úplný spis vyšetření můžete najít například na stránkách Nadace Lidský Rodič tady – klikněte).

BĚHEM PORODU: – Staré, volné tričko na porod. Zašpiní se, nebudete vypadat jako milion dolarů, takže si vezměte něco starého. Jen, aby bylo volné, bavlněné a pohodlné. – Župan, pantofle, ponožky. Takovou sadu na chůzi, protože během přirozeného porodu se můžete normálně pohybovat, což se také doporučuje, protože to urychluje a usnadňuje celý proces. Kromě toho, bez ohledu na to, zda rodíte přirozenou cestou nebo císařským řezem, Vám může být zima. Třásla jsem se jako osika. – Poporodní vložky – takové ty větší vložky. Ale nemohou to být vložky, protože Vaše pleť potřebuje po porodu dýchat a obyčejné vložky mají vzduchotěsnou vrstvu. – Gumička do vlasů a vosk na ústa. Nutně! – vlhčené ubrousky, vodu ve spreji pro navlhčování obličeje, termofor, plenka z froté, led v termosce, masážní olej, CD s Vaší oblíbenou hudbu a cokoliv dalšího, co Vám pomůže se uklidnit. Existuje spousta nefarmakologických metod pro úlevu od bolesti a usnadnění porodu. Stojí za to o nich vědět společně s doprovodnou osobou (pokud budete rodit dohromady) zvolila metody, které právě Vám můžou pomoci. – Něco k jídlu a pití (voda, šťáva, banány, čokoláda, bonbóny). Není pravda, že v průběhu přirozeného porodu nesmíte jíst ani pít. Právě naopak. Musíte mít hodně síly a postarat se o své tělo, které nutně potřebuje energii a hydrataci.

PO PORODU – Halenka na knoflíky, tričko s výstřihem nebo košile s rozepínáním – takže něco pohodlného, s přírodních vláken, co umožňuje snadné kojení. Můžete si také vzít kojící podprsenku. Je důležité, aby všechny věci, které budou ve styku s dítětem, nebyly nasáklé něčím dráždivým. Proto je nejlepší je předem vyprat v hypoalergenním prášku nebo tekutém pracím prostředku speciálně pro novorozence. – jednorázové poporodní kalhotky a poporodní vložky. – Toaletní potřeby (v nemocnici můžete strávit několik dní). – 2 ručníky – pro sebe a dítě. – Polštář (v nemocnici jich může být málo a budou užitečné k pohodlné pozici při kojení). – Laktační vložky. – Telefon a nabíječka. – Balení nejmenších, dětských plenek a vlhčených ubrousků.. – Přikrývka pro nemluvně. – 3 body s krátkým rukávem, 3 páry spacích pytlů s rozepínáním v rozkroku. Neberte halenky a kalhoty. Nejpohodlnější bude plné oblečení, které nebude dítě překážet, rolovat a tlačit. – čepička, ponožky, rukavičky.

PRO NÁVRAT DOMŮ – Oblečení pro Tebe. – Vhodné pro aktuální roční období oblečení pro dítě na návrat domů. – Autosedačka My jsme na to zapomněli a Sebastian musel na poslední chvíli sehnat autosedačku, abychom se měli jak vrátit domů. 🙂

NA CO JE JEŠTĚ TŘEBA PAMATOVAT PŘI KOMPLETACI VÝBAVIČKY:

1. Při výběru oblečení pro dítě pamatujte, aby bylo vyrobené pouze z přírodních látek.

2. Odstřihněte štítky uprostřed oblečení. Opravdu nechápu, proč výrobci oblečení pro nejmenší děti neberou v potaz, že štítek může být pro pokožku novorozence velmi nepříjemný, a možná i bolestivý.

3. Vyperte všechno, dokonce i nové oblečení, ručníky a vlastní košile ke kojení. Materiály, které budou v kontaktu s kůží novorozence, musí být nejen čisté – ale také nemůžou mít žádné dráždivé chemické látky, které jsou často na novém oblečení nebo v běžných pracích prášcích, které nejsou určené pro novorozence.

4. Zabalte samostatně dokumenty, věci na porod a poporodní oblečení. To Vám pomůže se vším disponovat v nemocnici.

5. Zapojte partnera nebo jinou osobu k balení tašky do nemocnice. Řekněte mu, co kde je. Tímto způsobem Vám bude velmi užitečný, když se budete zaměřovat na porod.