Články

11 rad pro těhotné ženy

11 rad pro těhotné ženy „Zdraví společnosti závisí na zdraví těhotných” – říká Martha a William Sears, autoři „Kontaktní rodičovství” Do značné míry na tom, jak se postarat o sebe, záleží zdraví Vašeho dítěte. Podívejte se, jak můžete každý den pomoct sobě a svému dítěti. Ať se péče o zdraví stane Vaším koníčkem! Jestliže až dosud jsi postrádal motivaci ke změně životního stylu, stravy nebo dělání aktivity, svědomí, že máš pod srdcem dítě, to může konečně změnit. Těhotenství motivuje k tomu, abychom dělali to nejlepší pro naše zdraví. Čím dříve přidáš následující rady do života, tím lépe. Závislosti těhotné matky mohou mít dlouhodobý dopad na zdraví dítěte.

1. Jíst pro dva, ne za dva.

Ne dvakrát víc, ale dvakrát líp! Těhotenství není čas si dopřávat a jíst všechno, na co máme chuť v neomezeném množství. Každý den bychom měli zajistit sobě a svému dítěti základní živiny. Vaše dítě je potřebuje pro správný vývoj. To znamená, že by se mělo pečlivě přistupovat k tomu, co si dáme na talíř Těhotenství může být skvělým impulsem, aby se konečně člověk dověděl více o čtení etiket výrobků a vybíral si ty, které jsou nejméně zpracovány. Stojí za to si taky nosit zdravou svačinu a starat se o pravidelnou stravu. Zároveň vybízíme k tomu, aby se jedlo více doma než ve městě – pak máme 100% jistotu o kvalitě potravin (jestli nemáme své osvědčené restaurace, pro které nemáme žádné výhrady). Vsaďte na kvalitu toho, co jíte, a to nejen po dobu těhotenství.

2. Kontrolujte si váhový přírůstek.

Těhotenství je zřejmě jediný čas v životě, kdy je rostoucí břicho důvodem k radosti. Těhotenství určitě způsobí, že budeme mít trochu větší váhu (zkontrolujte, kolik byste měli přibývat na váze). Je to ovlivněno nejen rostoucím dítětem, ale i zvětšen dělohou, placentou, plodovou vodou nebo dokonce zvětšenými prsy. Problém může nastat, když hodně přibereme na váze. Nadměrný nárůst hmotnosti může způsobit problémy (vysoká hmotnost novorozence, perinatální komplikace, riziko těhotenské cukrovky, bolest kloubů atd.) Snažte se jíst zdravě a dbát o pravidelný pohyb, abyste jim předcházeli.

3. Cvičení pro dva

Mírná tělesná aktivita přináší řadu výhod pro maminku i dítě. Pokud jste se dosud vyhýbali cvičení, zkuste denní procházky, jógu, pilates nebo plavání. Vhodná cvičení můžou pomoct tělu v přípravě na porod. Díky tomu taky zmírníte změny nálad a zlepšíte své rozpoložení. Pamatujte taky o cvičeních na pánevní svalstvo.

4. Dbejte na spánek

Během těhotenství může být téma spánku velmi citlivé. Neustálé návštěvy toalety a rostoucí bříško můžou spánek mírně brzdit. Nicméně, pokud jste ospalí i během dne, zpomalte a zdřímněte si aspoň chvíli. Pokud jste doposud měly problémy, je ten správný čas to změnit. Pravidelný spánek je jedním z prvků zdravého životního stylu. Užijte si to, protože je možné, že brzy si nebudete moci vzpomenout, kdy jste naposledy spali celou noc. Navíc, Váš metabolismus pracuje během těhotenství více než obvykle a potřebuje více času na odpočinek.

5. Vyvarujte se používání stimulantů

S těhotenstvím souvisí dva základní pravidla – zákaz kouření a pití alkoholu. Vyvarujte se také společnosti kuřáků – pasivní kouření je také škodlivé pro plod. V ideálním případě je lepší dát všechny škodlivé látky (nikotin, alkohol, drogy) stranou, a to před otěhotněním. Během těhotenství se kávy nemusíme úplně vzdát, ale lepší je její příjem omezit.

6. Vyvarujte se toxinů

Dávejte pozor také během domácího úklidu. Silné chemické látky mohou být nahrazeny přírodními alternativy (např. soda a ocet místo čisticích prostředků). Klasické prací prášky je třeba nahradit jemnými, určenými pro kojence, které jsou dermatologicky testovány a tudíž nedráždí pokožku (např. hypoalergenní prací prášky značky Lovela). Podívejte se taky na kosmetiku, kterou používáte, jestli neobsahuje škodlivé látky.

7. Vyvarujte se používání léků

Pečlivě zkontrolujte obsah lékárničky a buďte opatrní při používání různých léků. Dokonce i když jste doposud používali léky na různé problémy, teď se před použitím poraďte se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Zjistěte, jak si můžete pomoci sami, aniž by jste museli polykat tabletky.

8. Najděte si porodní asistentku

Příležitost kontaktovat důvěryhodnou osobu, která bude poskytovat odbornou pomoc kdykoliv, je k nezaplacení. Během těhotenství nechybí situace, kdy se cítíme nejistí a hledáme odbornou radu. Jako dobrá pomoc se může ukázat jako porodní asistentka. Můžeme se pro ni rozhodnout kdykoliv, stačí jenom podat prohlášení a vybrat si porodní asistentku. Od 21. týdne těhotenství máte nárok na bezplatné vzdělávací setkání s porodní asistentkou. Můžete s ní připravit svůj plán péče kolem porodu a prodiskutovat témata, které Vás zajímají.

9. Připravte se

Porod je událost, kterou nejde naplánovat, ale existují problémy, o kterých byste měli vědět, než na nich dojde. Znalost fází porodu, fyziologii porodu nebo kojení Vám může pomoci, když se s ním už vypořádáte. Znalost práv může pomoci v rozhodování a reagování, pokud to bude nutné (je důležité, aby to věděla i osoba, která s Vámi bude během porodu). Jak již zmínili Martha a William Sears, spolu s vědomím toho, jak se postarat o sebe a své dítě, získáme větší sebevědomí, což se promítá na větší klid.

10. Odpočívejte

V průběhu devíti měsíců těhotenství je obtížné se stresu vyhnout, pokud je to ale možně, starejte se, aby ho bylo co nejméně. Relaxační a dýchací cvičení zlepšují nejen náladu, ale také pomáhají při přípravě na porod.

11. Nedělejte si starosti

Vyhledávejte pozitivní příběhy z porodů a lidi, kteří Vás budou podporovat a pomáhat rozptýlit pochybnosti. Pokud máte obavy z nějaké věci, hledejte spolehlivé informace a odbornou pomoc. Pokud máte spoustu obav, promluvte si o tom s někým.

Autor: Siostra Ania