Články

Potničky u nemluvněte

Potničky u nemluvněte – nepanikařte

Potničky u nemluvněte je velmi častý jev. Důvodem jejich vzniku je přehřátí, a jako mladé matky nejsme vždy schopné obléct správně své dítě. Bojíme se, aby v noci nezmrzlo, tak zapneme radiátory přikryjeme ho další vrstvou. To je hlavní důvod pro vznik potniček. Jak vypadají a jak se s nimi vypořádat?

Jak vypadají potničky u nemluvňat?

V závislosti na stupni vývoje získávají potničky u nemluvňat různý vzhled. Zpočátku to jsou malé (jedno- nebo dvou milimetrové) tečky, které časem mohou mít formu mírně větších, hnisavých puchýřů. V horní části se někdy objeví sekrece a může vést k jejich prasknutí. Puchýřky můžou mít také časem formu pupínků. Potničky u nemluvněte jsou rozděleny na běžné, které nedoprovází zánět, a červené potničky, u kterých se zánět může vyskytnout. Jedná se o velmi časté podráždění kůže, které se vyskytuje i u novorozenců, ale není to žádný důvod k obavám. Je pouze potřeba eliminovat faktor jejich vzniku a postarat se o POKOŽKA DÍTĚTE.

Příčiny potniček u nemluvněte

Potničky jsou výsledkem přehřátí a pocení dítěte. Jsou výsledkem zastavení potu v kanálech a ústích potních žláz. Vznikají nejčastěji, když je dítě oblečené příliš teple, a to zejména v oblečení z umělých vláken, jakož i v horkém počasí, a při horečce.

Níže jsou uvedeny každodenní situace, které mohou vést ke vzniku potniček u dítěte.

Co na potničky u nemluvněte?

Už víme, jaké jsou příčiny vzniku potniček na břiše a obličeji nemluvňat. Otázkou zůstává, co dělat, když k nim dojde? Nejdůležitější je samozřejmě správná hygiena. Volnější oblečení, snížení teploty v místnosti nebo nepoužívání oleje, společně s čištěním podrážděných míst by měly vést k ústupu symptomů během několika dnů. Důvodem k obavám je horečka při zachování potniček déle než 4 dny. Pak byste měli jít k dětskému lékaři.

Jak zlikvidovat potničky u nemluvněte? Pro urychlení procesu regenerace pokožky můžeme použít koupel v škrobu – stačí dvě polévkové lžíce bramborové mouky ve sklenici s vodou, kterou nalijeme do vany. Dobré je také dítě vykoupat ve vodě s manganistanem draselným, který má dezinfekční a antiseptické účinky. Stačí jenom rozpustit pár krystalů v malém množství teplé vody a roztok přidat do koupele. Voda by měla mít světle růžovou barvu.