Články

Odolnost dítěte

Každý rodič se snaží starat o zdraví a správný vývoj svého dítěte. I když není schopen zcela ochránit dítě před onemocněními, může zvýšit jeho odolnost.

Postarejte se o kojení

Ženské jídlo je nejlepší jídlo pro malé dítě. Obsahuje správné množství živin, vitamínů, makro- a mikroelementů a faktorů, které podporují imunitní systém.

Bez ohledu na počasí pravidelně větrejte byt, a to zejména před spaním!

Uzavřený a nevětraný pokoj je koncentrací vzdušných mikroorganismů. Jak pečovat o správnou teplotu v dětském pokoji? V bytě udržujte teplotu cca kolem 20°C, a v noci dokonce nižší Vyhněte se teplotám nad 23°C, protože můžou způsobit vysušení sliznice a ničit přirozené bariéry těla. Navlhčete vzduch s použitím elektrických zvlhčovačů, zásobníků s vodou umístěných na radiátorech (voda musí být vždy čistá a je ji třeba pravidelně měnit a doplňovat!) nebo pověsit na radiátorech vlhké bavlněné ručníky. Dětská postýlka by neměla stát příliš blízko při radiátoru.

Správně oblékejte dítě (nepřehřívejte!)

Při procházce se svým dítětem je třeba přizpůsobit oblečení k počasí. Nejlépe je oblékat dítě „do vrstev” – je-li to nutné, můžete odebrat jednu z vrstev. Dítě v kočárku by na sobě mělo mít o jednu vrstvu víc, než jeho opatrovník. Oblečení by mělo být vyrobeno z přírodních složek (bavlna), které umožňují pokožce dýchat.

Zajistěte každodenní procházku na čerstvém vzduchu.

Dítě by mělo chodit na procházku každý den, a to i v chladnější dny (s výjimkou velkého mrazu a silného větru). Batole zvyklé na různé teploty nebude chytat infekce kvůli změně nebo mírnému zhoršení počasí.

Nechte očkovat dítě

Bezplatné, povinné očkování prováděné v souladu s plánem očkování, chrání děti, mimo jiné, proti tuberkulóze, spalničkám, příušnicím, zarděnkám a žloutence typu B. Poraďte se se svým pediatrem o dalším očkování, které je doporučené polským očkovacím kalendářem (dobrovolné, za poplatek) a případně nechat očkovat batole např. proti pneumokoku a meningokoku.