Články

Klidný spánek batolete

Během spánku organismus dítěte odpočívá a roste. Malé děti se často probouzí v noci a délka spánku je individuální u každého dítěte. Můžete se vyhnout faktorům, které narušují klidný spánek. Přečtěte si, jak na to.

Co ničí klidný spánek

Pro dítě je důležitý každodenní rituál spojený s usínáním: koupel ve stejnou dobu, větrání ložnice před spaním, čtení pohádek, hlazení. Někdy může pomoct nechat zapnutou, jemnou lampičku.

Podstatné je, zda je dítěti během spánku pohodlně. Zkontrolujte, zda mu není horko. Ujistěte se, že pyžamo mu nebrání v jeho pohybu, že je vyrobené z prodyšné bavlny a vyprané v prostředcích bezpečných pro dětskou pokožku. Takové přípravky neobsahují látky, které snadno pronikají nezralou kůži dítěte.

Mějte na paměti, že příčin neklidného spánku u dítěte může být mnoho. Pokud si nimi nejste jistí a máte obavy, poraďte se s pediatrem – on Vám pomůže najít řešení tohoto problému.

Nejčastější příčinou nočního stávání u nemluvňat je pocit hladu. Najedené a oblečené nemluvně může mít také problémy se spánkem kvůli příliš krátkého pobytu na čerstvém vzduchu nebo únavě po náročném, intenzivním dni. Neklidný spánek svědčí o rozvíjející se infekci nebo o růstu zoubků. Malé dítě se také často probouzí, když potřebuje citlivost a objetí nebo něco, co se mu zdá. Klid rodičů a pevný denní program mu pomáhají, aby v noci spal.

Jak dlouho dítě spí

Jste šťastná žena, od které dítě začalo spát celou noc již ve věku 7 měsíců? Nebo možná jste maminka 3-letého dítěte, které se stále probouzí a v noci přikluše k Vám do postele? Děti jsou různé – jejich nutnost spát taky a je to třeba respektovat. Novorozenec spí po dobu asi 18 hodin, ale usíná v průměru až 7 krát. Když dítě roste, tak se mění. Roční batole spí již obvykle jen jednou v průběhu dne a v noci může spát až 10 hodin. Ale v noci se probudí i děti v předškolním věku.