Články

Dieta malého alergika

Kojení se doporučuje udržovat přes první rok života a do 4.-6. měsíce výhradně kojit – teprve po 6. měsíci dosáhne sliznice gastrointestinálního traktu dospělosti. Kojení je vhodné zejména pro alergiky a děti s rizikem vzniku alergií (tedy těch, od kterých je alespoň jeden rodič nebo sourozenec alergik).

Pokud kojíte a všimli jste si příznaků alergie u dítěte, navštivte svého lékaře. Může Vám poradit eliminaci nejsilnějších alergenů z diety, jmenovitě: mléko a mléčné výrobky, vejce, citrusové plody nebo ořechy.

V případě diagnózy alergie na bílkovinu z kravského mléka byste měli odstranit z jídelníčku potraviny z hovězího zdroje (hovězí a telecí maso, mléko, máslo, sýry).

Pokud nemůžete nebo nechcete kojit, musí nemluvně dostat správný mléčný mix. Nicméně, pokud je dítě alergické na bílkovinu z kravského mléka, lékař mu předepíše směs zastupující mléko, takzvaný hydrolyzát s vysokým stupněm hydrolýzy.

Pokud má Vaše dítě mezi blízkými příbuznými osoby (rodiče nebo sourozence) z jakýmkoliv alergickým onemocněním a kojení není možné, mělo by obdržet profylaktickou mléčnou hypoalergenní směs (označenou zkratkou HA) – takzvaný hydrolyzát s nízkým stupněm hydrolýzy.

Pamatujte si! Veškerá rozhodnutí týkající se diety dítěte vždy konzultujte se svým lékařem.